جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38263
  تاریخ انتشار : 26 آبان 1392 13:5
  تعداد بازدید : 434

  برزگری در گفت و گو با خانه ملت:

  خودروهای فرسوده بیشترین سهم در آلودگی هوا/ سازمان استاندارد در قبال خودروهای فرسوده وظیفه ای ندارد

  رئیس سازمان استاندارد ایران با بیان اینکه خودروهای فرسوده که تعداد آنها نیز کم نیست، بیشرین سهم در آلودگی هوا را دارند، گفت: درسطح کلان باید برای آلودگی هوا تصمیم گیری شود و تنها یک سازمان نمی تواند با آن مقابله کند؛ همه سازمان های دخیل باید در این راستا به یکدیگر کمک کنند تا مشکل آلودگی در کوتاه مدت و بلندمدت رفع شود.

  خودروهای فرسوده بیشترین سهم در آلودگی هوا/ سازمان استاندارد در قبال خودروهای فرسوده وظیفه ای ندارد

  نظام الدین برزگری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت ،تصریح کرد: تدوین استاندارد که اولین وظیفه ما است را انجام دادیم و در رابطه با بنزین استاندارد یورو 4 را از حدود سه تا چهارسال پیش تدوین کردیم و وزارت نفت نیز باید بر اساس همین استاندارد بنزین را عرضه کند که خوشبختانه مقادیری بنزین یورو 4 را ارائه می دهند.

  رئیس سازمان استاندارد ایران افزود:  بحث دوم در رابطه با خودروها با سیستم یورو 4 است که هنوز عمومیت ندارد به طوری که برخی از خودروهای کشور می توانند از این نوع بنزین استفاده کنند اما بیشتر خوروها هنوز سیستمی که قادر باشد از بنزین یورو 4 استفاده کنند را ندارند؛ این در حالی است که خودروسازان اعلام می کنند اگر وزارت نفت بنزین یورو4 را به صورت عمومی توزیع کند می توانیم محصولات خود را بر اساس استاندارد یورو چهار تولید کنند.

  وی با تاکید براینکه خودروهای فرسوده که تعداد آنها نیز کم نیست، بیشرین سهم در آلودگی هوا را دارند، ادامه داد: همچنین در حمل و نقل عمومی اتوبوس ها و مینی بوس های دودزا و خودروهای شخصی وجود دارند که بیش از 20 سال عمر دارند چند برابر خودروهای موجود که دارای استاندارد یورو 4 نیستند در آلودگی هوا نقش دارند.

  برزگری در پاسخ به این سوال که آیا سازمان استاندارد در این باره  اقداماتی انجام داده است یا خیر؟ افزود: من نیز معتقدم تصمیم های بلندمدتی باید برای جلوگیری از آلودگی هوا اتخاذ شود تا در سال‌های آینده بر اساس این برنامه در جهت کاهش آلودگی هوا حرکت کنیم و از حالت اضطرار خارج کنیم ضمن اینکه تصمیمات مقطعی به عنوان م‍‍ُسکن است و اعتقاد داریم همانگونه که استاندارد یورو 4 برای سوخت تدوین شده وزارت نفت نیز پالایشگاه ها را برای توزیع بنزین با این استاندارد تجهیز کند.

  وی با تاکید بر اینکه نمی توانیم اجازه توزیع 50 میلیون لیتر بنزین که استاندراد یورو چهار را ندارند ندهیم، گفت: درسطح کلان باید تصمیم گیری شود و تنها یک سازمان نمی تواند با آن مقابله کند؛ همه سازمان های دخیل باید در این راستا به یکدیگر کمک کنند تا مشکل آلودگی در کوتاه مدت و بلندمدت رفع شود.

  برزگری با بیان اینکه برخی خودروها دارای استاندارد یورو 4 است، افزود: قطعا خودروهایی که این استاندارد را ندارند باید به این استاندارد تجهیز شود و همزمان سوخت یورو 4 نیز توزیع شود؛ ضمن اینکه خودرو با استاندارد یورو 2 نمی تواند از بنزین یورو 4 استفاده کند.

  ریئس سازمان استاندارد تصریح کرد: بیشترین آلودگی مربوط به خودروهای با عمر بیش از 20 سال است که بر اساس آمار اعلام شده حدود 350 هزار خودروی فرسوده در کل کشور وجود دارد که سازمان استاندارد در این زمینه  وظایفی ندارد؛ در رابطه با استانداردهای سوخت سازمان حفاظت از محیط زیست باید این موضوع را پیگیری کند./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28652523
اکنون :
56