جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38181
  تاریخ انتشار : 25 آبان 1392 13:38
  تعداد بازدید : 427

  دفتر حقوق بشر سازمان ملل حمله به وزیر سیاه پوست فرانسه را محکوم کرد

  دفتر حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه ای حمله نژادپرستانه به یک وزیر سیاهپوست دولت فرانسه را محکوم کرد.

  yum7-45.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روبرت کلویل سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: حادثه حمله به یکی از سیاستمداران فرانسه، تنها به این دلیل که وی یک زن سیاهپوست است نشان‌دهنده افزایش نژادپرستی، بیگانه‌ستیزی و عدم تحمل وجود اقلیت‌های قومی و مذهبی در بسیاری از کشورهای اروپایی است.

  کلویل در گفت‌وگو با خبرنگاران هشداد داد: این اقدامات نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی دچار افزایش بیگانه‌هراسی و نژادپرستی شده‌اند تا جایی که حتی نمی‌توانند وجود فردی از یک مذهب دیگر یا یک مهاجر را تحمل کنند. ماه گذشته یکی از نامزدهای حزب جبهه ملی فرانسه در یک مستند تلویزیونی خانم کریستین تابیرا وزیر دادگستری فرانسه را به میمون تشبیه کرده که مورد استقبال برخی مردم این کشور قرار گرفت. یک جمله فرانسوی نیز هفته گذشته روی صفحه اول تصویری از خانم تابیرا با تیتر «حیله‌گری با عنوان میمون؛ تابیرا موز خود را پس بگیر» منتشر کرد.

  سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ادامه تشریح کرد که این عبارت یک ضرب‌المثل فرانسوی هست که برای توصیف میزان خوشحالی یک فرد استفاده می‌شود. از این‌رو نیت نژادپرستانه این برنامه تلویزیونی توجیهی ندارد مگر اینکه آنها در مورد استفاده از این عبارت شفاف‌سازی کنند.

  وی همچنین از اقدام دولت فرانسه برای محکوم کردن این اقدام نژادپرستانه استقبال کرد و گفت: ما به شدت این پیام‌های نژادپرستانه و اقدامات غیرانسانی را محکوم می‌کنیم.

  مهم نیست که این اعمال علیه یک سیاستمدار، فوتبالیست یا یک انسان معمولی در زندگی اتفاق بیفتد، در هر صورت چنین اقداماتی غیرقابل قبول است.

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، کلویل علاوه بر این در سخنانش بر وظیفه سیاستمداران برای مبارزه با نژادپرستی، بیگانه‌ستیزی و تبعیض‌های جنسیتی تاکید کرد و از فرانسه خواست تا برای مبارزه با این اقدامات نژادپرستانه در این کشور اقدامات موثرتری به عمل آورد.

  دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ماه ژوئیه نیز در مورد حملات مشابه نژادپرستانه علیه یکی از وزرای دولت ایتالیا ابراز نگرانی کرده بود. در این اقدام سخنگوی یکی از سناتورهای ایتالیا این وزیر را به اورانگوتان تشبیه کرده بود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28652047
اکنون :
32