جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38125
  تاریخ انتشار : 25 آبان 1392 10:57
  تعداد بازدید : 780

  عفو بین‌الملل هشدار داد:

  کابوس مردم فلسطین پایان نیافته است

  سازمان عفو بین الملل طی گزارشی هشدار داد: علیرغم گذشت یک سال از جنگ 8 روزه اسرائیل علیه مردم غزه، کابوس در این منطقه هنوز ادامه دارد و دولت تاکنون هیچ اقدامی برای مسئول دانستن عاملان کشتار غیرنظامیان در غزه انجام نداده است.

  dw2.jpg به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عفو بین‌الملل در گزارش خود اعلام کرد: یک سال از اعلام آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطین می‌گذرد، اما مقامات اسرائیل تاکنون تحقیقات لازم جهت رسیدگی به اتهامات نقض حقوق بشر و بدرفتاری علیه مردم غزه را آغاز نکرده‌اند.

  در ادامه این گزارش آمده است: این در حالیست که ارتش اسرائیل تاکنون شمار زیادی شکایت از سازمان‌های غیردولتی فلسطینی و اسرائیلی و همچنین شکایاتی از غیرنظامیان فلسطینی که اعضای خانواده‌شان در این جنگ کشته شدند دریافت کرده‌اند که ممکن است جزو جرایم جنگی محسوب شود، اما تاکنون هیچ اقدام قانونی در این زمینه صورت نگرفته است.

  محمود یکی از این غیرنظامیان است که در 21 نوامبر 2012 در شهر غزه در حالی‌که به منظور خرید یک خودکار برای خواهر کوچکترش از خانه خارج شده بود در نتیجه حملات رژیم صهیونیستی جان خود را از دست داد.

  مادر این کودک در گفت‌وگو با عفو بین‌الملل تشریح کرد: زمانی که جسد محمود را پیدا کردیم هیچ چیز جز یک سکه در دستان او نبود و من نمی‌دانم فرزند من چگونه می‌توانست برای اسرائیل یک تهدید تلقی شود.

  گفته می‌شود حتی یک هدف نظامی در نزدیکی محل اصابت موشک به این کودک گزارش نشده است.

  این موشک در حالی محمود را هدف قرار داد که کنترل‌های هوایی رژیم صهیونیستی می‌تواند تشخیص دهد که هدف آن یک کودک بوده است.

  محمود در آخرین روز از جنگ 8 روزه میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های مسلح فلسطینی در نوار غزه کشته شد. این جنگ پس از آن آغاز شد که ارتش رژیم صهیونیستی در 14 نوامبر 2012 یکی از رهبران نظامی حماس را به قتل رساند.

  در طول بیش از یک هفته حملات هوایی رژیم صهیونیستی بیش از 165 فلسطینی شامل 30 کودک به علاوه 70 غیرنظامی که به طور مستقیم هیچ دخالتی در درگیری‌ها نداشتند کشته شدند.

  ارتش این رژیم تاکنون در رابطه با مرگ محمود هیچ اظهارنظری نکرده است. در حالیکه وی تنها یکی از قربانیان این جنگ است. عفو بین‌الملل 18 حمله را از سوی اسرائیل به ثبت رسانده است که در جریان آن ده‌ها هزار فلسطینی از خانه‌های خود گریختند. بسیاری از آن‌ها می‌توانستند بعد از جنگ به خانه‌هایشان باز گردند، اما به دلیل آسیب‌های روحی ناشی از جنگ هنوز بهبود نیافته‌اند. همچنین صدها خانواده فلسطینی ساکن غزه نیز به دلیل تخریب خانه‌هایشان آواره شده‌اند و علیرغم گذشت یک سال از اعلام آتش‌بس، اغلب آن‌ها به دلیل اقدامات رژیم صهیونیستی برای عدم اجازه ورود مصالح ساختمانی به غزه هنوز نتوانسته‌اند خانه‌های خود را بازسازی کنند.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، در جریان جنگ 8 روزه غزه همچنین 6 اسرائیلی شامل 4 غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

  این سازمان در ادامه گزارش داد: محمد ابراهیم آشور 8 ساله در 20 نوامبر در غزه هنگام بازی با دوستانش در اثر یکی دیگر از حملات اسرائیل کشته و جسدش متلاشی شد. در این حمله 5 کودک دیگر و پدربزرگ 80 ساله محمد زخمی شدند. سه روز پس از این حادثه عفو بین‌الملل از منطقه بازدید کرد و دریافت که محل بازی این کودکان در یک باغ زیتون بوده که هیچ تحرک نظامی یا هدفی در آن به چشم نمی‌خورده است و البته این کودکان از سوی ارتش اسرائیل قابل شناسایی بوده‌اند.

  به گفته یکی از نزدیکان محمد هیچ چیز جز کودکانی در حال بازی و پدربزرگ‌شان در آن محل نبوده‌اند و تنها جرم آنها بازی کردن در زمان جنگ بوده است.

  عفو بین‌الملل هشدار داد که عدم مسئولیت‌پذیری و رسیدگی به جرایم جدی همچون نقض حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه و جرایم جنگی در جریان درگیری‌های نوامبر 2012 میان اسرائیل و فلسطین یکی از حقایق این جنگ است. این اتفاق به نظر نظام‌مند می‌آید تا جایی که غیرنظامیان فلسطینی همواره این ترس را دارند که در آینده نیز باز هم در آتش اختلافات خواهند سوخت.

  پژوهشگر حوزه اراضی اشغالی فلسطین و اسرائیل در عفو بین‌الملل ابراز نگرانی کرد که ترس از جنگ و خونریزی دوباره بر سر زنان، مردان و کودکان فسلطین سایه افکنده است، چون آنها می‌دانند که عاملان این جرایم همواره از حق مصونیت برخوردار بوده‌اند.

  نقض حقوق فلسطینیان در نوار غزه و کرانه باختری به یک اتفاق روزانه تبدیل شده است. رژیم صهیونیستی همواره از ابزار اعمال فشار علیه فلسطینیانی استفاده کرده است که تهدیدی برای این رژیم محسوب نمی‌شوند. محدودیت‌های فلسطینیان در بهره‌برداری از زمین‌ها و منابع طبیعی سرزمین‌شان سبب شده تا آن‌ها از فقر، کمبود لوازم ضروری زندگی و حتی آب آشامیدنی سالم در رنج باشند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28652523
اکنون :
63