جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38079
  تاریخ انتشار : 24 آبان 1392 18:38
  تعداد بازدید : 597

  برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات سازمان سیا در دیوان اروپایی حقوق بشر

  دیوان اروپایی حقوق بشر با درخواست لهستان مبنی بر ممنوعیت حضور اصحاب رسانه و عموم مردم در دادگاه رسیدگی به اتهام وجود یک زندان مخفیانه متعلق به آمریکا در خاک لهستان مخالفت کرد.

  87-80.jpg به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیوان اروپایی حقوق بشر مستقر در استراسبورگ فرانسه قرار است در روز سوم دسامبر(ماه آینده میلادی) برابر با 12 آذر ماه به اتهام همکاری لهستان با آمریکا برای در اختیار قرار دادن یک مکان در جنگل‌های شمال این کشور به آژانس امنیت مرکزی آمریکا(سیا) رسیدگی کند.

  یک سخنگوی دیوان اروپایی حقوق بشر در این باره گفت: می‌توانم اطمینان دهم که دادگاه روز سوم دسامبر یک جلسه علنی خواهد داشت.

  وزیر امور خارجه لهستان پس از اعلام این خبر گفت که این دادگاه به خواست خود قصد دارد یک روز قبل از این یعنی در دوم دسامبر یک جلسه غیرعلنی را در رابطه با این پرونده برگزار کند.

  این در حالی است که دولت لهستان همواره این اتهام را که زندانی متعلق به سازمان سیا در خاک کشورش وجود دارد رد کرده و بر لزوم مخفی ماندن اتفاقات دیوان کیفری بین المللی به جهت حفظ امنیت ملی لهستان تاکید دارد. از این رو موسسه حقوق بشر هلسینکی، مستقر در ورشو پایتخت لهستان دولت کشورش را به فریب مردم متهم کرده است.

  ادم بودنار، معاون رییس‌ این موسسه در گفت‌وگو با شبکه خبری رویترز متذکر شد که مردم حق دارند از روند این دادگاه مطلع شوند.

  وی در این باره گفت: هیچ دلیل موجهی برای محرمانه ماندن روند رسیدگی به این پرونده وجود ندارد.

  جورج بوش، رییس‌جمهور سابق آمریکا برای اولین بار در سال 2006 از وجود یک زندان مخفیانه در شمال لهستان خبر داد و گفت که فرمان تعطیلی آن و انتقال زندانیان به گوانتانامو را صادر کرده است. اما قانونگذاران این کشور هیچگاه در مورد مکان این زندان‌ها شفاف‌سازی نکرده‌اند.

  آمریکا متهم است که در جریان سیاست‌هایش با عنوان مبارزه با تروریسم افراد مشکوک را به طور غیرقانونی در نقاط مختلف جهان دستگیر و آنها را در مکان‌های مخفیانه در دیگر کشورهای دنیا زندانی کرده است. این زندانیان متهم به همکاری با گروه تروریستی القاعده هستند و گفته‌ می‌شود عوامل سازمان سیا به منظور گرفتن اعتراف از آنها از شکنجه و ابزارهای خشونت‌آمیزی استفاده می‌کنند.

  به گزارش شبکه خبری راشاتودی، دیوان اروپایی حقوق بشر قرار است به طور ویژه به وضعیت حقوقی دو زندانی که اکنون در زندان گوانتانامو، در کوبا زندانی هستند رسیدگی کند.

  ابوزبیده، متولد عربستان و عبدالرحیم نشیری یک تبعه عربستانی در سال 2002 از طریق یک پرواز هوایی وابسته به سازمان سیا به یک جنگل در شمال لهستان منتقل شدند و بدون دسترسی به وکیل که خلاف قوانین بین‌المللی است چندین ماه در این مکان زندانی بودند. وکلای آنها مدعی‌اند که این دو در طول حبس‌شان هدف شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

  آنها می‌گویند که النشیری در حالی که او را به تجاوز به خودش و اعضای خانواده‌اش تهدید می‌کرده‌اند، مجبور شده یک اعدام ساختگی را تحمل کند. همچنین ابوزبیده نیز 83 بار هدف شکنجه «غرق شدن مصنوعی»(Water boarding) قرار گرفته است.

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28652047
اکنون :
14