جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38064
  تاریخ انتشار : 24 آبان 1392 12:8
  تعداد بازدید : 366

  آلیا مطرح کرد:

  انتقاد از اختصاص نیافتن اعتبار بیمه زنان سرپرست خانوار/ دولت برای بیمه زنان روستایی و عشایر وارد عمل شود

  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با انتقاد از اختصاص نیافتن اعتبار برای بیمه زنان سرپرست خانوار، گفت: در بودجه سال 92 دولت را مکلف کردیم که هر سال حدود 200 هزار نفر از این زنان سرپرست خانوار را بیمه کنند که برای این 200 هزار نفر مبلغی حدود 100 میلیارد تومان نیز در نظر گرفته شد که طی بررسی های اخیر متوجه شدیم این اعتبار تخصیص نیافته است.

  انتقاد از اختصاص نیافتن اعتبار بیمه زنان سرپرست خانوار/ دولت برای بیمه زنان روستایی و عشایر وارد عمل شود

  فاطمه آلیا در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درباره اجرای بیمه زنان خانه‌دار، افزود: طی 10 سال گذشته بحث بیمه زنان خانه‌دار مورد بحث و بررسی بسیاری قرار گرفت به گونه‌ای که یک بار این مهم به صورت آزمایشی در چند شهرستان به اجرا درآمد اما به جهت آنکه تامین کننده منابع مالی آن دولت بود نتوانست بازخورد مثبتی داشته باشد به این معنی که هر زمان دولت اعتبار لازم را داشت این طرح حالت اجرایی به خود می‌گرفت و هر زمان که بودجه‌ای در دست نبود به حالت تعلیق در می‌آمد.

  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بعد از بررسی‌های زیاد، پیشنهاد شد سازمان تامین اجتماعی به عنوان تامین کننده منابع مالی بیمه زنان خانه‌دار وارد عمل شود و به عنوان مثال زنان بالای 50 سال حدود 15 درصد از سهم آورده خود را پرداخت کنند و تامین اجتماعی نیز مابقی آن را بپردازد.

  این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ در توضیح بیمه زنان خانه‌دار روستایی و عشایری، یادآور شد: در بیمه عشایری زنان باید حدود 7 درصد از سهم آورده خود را بپردازند البته این در حالی است که برخی زنان روستایی و عشایری  همین میزان را نیز نمی‌توانند تقبل کنند.

   

  برخی زنان روستایی نمی‌توانند سهم آورده بیمه‌ای خود را پرداخت کنند

  وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بیمه زنان خانه‌دار از جمله مسایلی بود که حالت اجرایی به خود نگرفته بود، کمیسیون اجتماعی برآن شد از مسئولان مربوطه دعوت کند تا پاسخگوی علت اجرایی نشدن آن باشند، به همین جهت پس از کش و قوس فراوان در حال حاضر این بیمه اجرایی می‌شود اما بیمه زنان خانه‌دار روستایی نیاز به حمایت دولت دارد به گونه‌ای که لازم است دولت وارد میدان شده و با شناسایی این زنان سهم‌آورده آنان را بپردازد.

  عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، گفت: میزان موفقیت در اجرای بیمه زنان خانه‌دار بین زنان جامعه، امری است که باید از سوی مردم گزارش شود، البته در این زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس نیز می‌تواند وارد عمل شده و گزارشی از میزان رضایت زنان در خصوص پوشش بیمه زنان خانه‌دار تهیه کند، ما هم از مسئولان مربوطه دعوت خواهیم کرد تا آماری از پوشش بیمه‌ای زنان خانه‌دار ارایه دهند تا ببینیم چه نقاط ضعف و قوتی داشته است.

   

  ضرورت تخصیص اعتبار برای بیمه زنان سرپرست خانوار

  آلیا، در مورد آخرین وضعیت بیمه زنان سرپرست خانوار، افزود: این بیمه با دیگر بیمه‌های زنان تفاوت دارد و شامل زنانی می‌شود که یا همسرانشان را از دست داده‌اند یا همسر از کار افتاده دارند؛ ما اخیرا از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص رسیدگی به وضعیت این بیمه سوالاتی را پرسیدیم و قرار شد هرچه سریع‌تر نسبت به اجرایی شدن این مهم تصمیم‌گیری صورت گیرد.

  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم،‌ با بیان اینکه زنان سرپرست خانوار اغلب قادر نیستند سهم‌آورده خود را برای بیمه پرداخت کنند، ادامه داد: با وجود این شرایط در بودجه سال 92 دولت را مکلف کردیم که هر سال حدود 200 هزار نفر از این زنان سرپرست خانوار را بیمه کنند که برای این 200 هزار نفر مبلغی حدود 100 میلیارد تومان نیز در نظر گرفته شد که طی بررسی‌های اخیر متوجه شدیم این اعتبار تخصیص داده نشده است.

  این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: با توجه به اینکه اعتبار بیمه زنان سرپرست خانوار تخصیص نیافت از وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی درخواست کردیم تا این مهم را پیگیری کرده و آن را به نتیجه مشخصی برساند زیرا اگر در هر سال 200 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار بیمه شود به طور حتم می‌توانیم به مدت 5 سال یک ملیون از این زنان را زیر چتر حمایتی بیمه قرار دهیم.

   

  بیمه اجتماعی فراگیر همه افراد بیمه نشده را حمایت می‌کند

  وی، در خصوص بیمه اجتماعی فراگیر، افزود: این بیمه نیز شامل افرادی می‌شود که تاکنون از هیچ حمایت بیمه‌ای برخوردار نیستند که محل تامین اعتبار آن نیز از هدفمندی یارانه‌ها است.

  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به اینکه دولت درتلاش است تا پرداخت نقدی را از یارانه حذف کند که در این شرایط این پرداخت غیر نقدی باید به گونه‌ای دیگر تامین شود و بدون‌شک اعتبار برای پوشش بیمه‌ای افراد جامعه که متولی آن نیز سازمان تامین اجتماعی است می‌تواند منبعی برای این پرداخت باشد./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28652047
اکنون :
35