جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38054
  تاریخ انتشار : 24 آبان 1392 11:36
  تعداد بازدید : 687

  شاه‌صاحبی در گفتگوی مشروح با باشگاه خبرنگاران بررسی کرد:

  وظایف قانونی والدین در پرداخت نفقه فرزندان

  یک وکیل دادگستری گفت: نفقه تنها شامل مسکن نیست و اموري چون غذا، وسایل منزل، هزينه درمان، پوشاک و غیره نيز نفقه محسوب مي شود و پرداخت نفقه تکليف قانوني پدر است و مادر ولايتي بر فرزندان ندارد و موضوع حضانت و سرپرستي امری مستقل از ولايت است.

  به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، یکی از وظایف والدین نسبت به فرزندان حفظ و نگهداری آنهاست، بر اساس ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی حضانت و نگهداری از فرزندان حق و تکلیف والدین معرفی شده و از آنجایی که پدر سرپرست خانواده محسوب می‌شود، هزینه‌های نگهداری از فرزندان نیز برعهده وی گذارده شده است.  
   
  در همین زمینه "سید‌علی شاه‌صاحبی" وکیل دادگستری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در این رابطه به گفتگو پرداخت، که متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:
   
  باشگاه خبرنگاران:در صورت فوت پدر يا عدم تمکن مالی او براي پرداخت نفقه اولاد ، چه کسي مسووليت پرداخت نفقه را بر عهده خواهد داشت؟
   

  شاه صاحبی:  در اين حالت اين وظيفه به عهده جد پدري و در صورت نبودن پدر و جد پدري يا عدم استطاعت آنها اين وظيفه بر عهده مادر است و اگر مادر هم زنده نباشد و يا قادر به پرداخت نباشد اين وظيفه بر عهده جد مادري می باشد .

   
  باشگاه خبرنگاران:اولاد تا چه سنی، مستحق دريافت نفقه هستند؟

   
  شاه صاحبی: در مورد اينكه تا چه سني پرداخت نفقه فرزندان به عهده پدر يا ديگران است، سن مشخصي در قوانين و مقررات، به روشني ديده نمي‌شود، حتي پايان دوره حضانت، سن بلوغ و رشد را نيز نمي‌توان تاريخ مسلم براي قطع نفقه تلقي نمود. هرچند اصولاً اين دوره محدود به دوران كودكي و نوجواني فرزند است و پسران تا پايان تحصيلات متوسطه (و گاهي تا پايان تحصيلات دانشگاهي) و رفتن به خدمت وظيفه عمومي و اشتغال و حتي ازدواج، در عرف جامعه ما، از نفقه پدر استفاده مي‌كنند و دختران تا هنگام ازدواج در خانه پدري ساكن و از نفقه برخوردارمي‌باشند.

   
  باشگاه خبرنگاران: اگر پدر و مادري از يکديگر جدا شده باشند و حضانت فرزندان به مادر واگذار شده باشد و پدر در صورت جلسه طلاق منزل مسکونيش را به مادر و فرزندان انتقال دهد آيا باز هم پدر مکلف به پرداخت نفقه است؟

   
  شاه صاحبی:  اولا نفقه تنها شامل مسکن نمي‌شود و اموري چون غذا، وسایل منزل، هزينه درمان، پوشاک و غیره نيز نفقه محسوب مي‌شود. ثانيا پرداخت نفقه تکليف قانوني پدر است و مادر ولايتي بر فرزندان ندارد و موضوع حضانت و سرپرستي امری مستقل از ولايت است.

   
  باشگاه خبرنگاران:آيا پرداخت نفقه از سوي پدر به طفل حاصل از رابطه راه نامشروع هم تعلق می گیرد؟

   
  شاه صاحبی:  فرد زانی گرچه پدر قانوني طفل به حساب نمي‌آيد اما عرفا پدر آن تلقي مي‌شود و کليه تکاليف مربوط به پدر مثل گرفتن شناسنامه و پرداخت نفقه بر عهده او است.

   
  باشگاه خبرنگاران:در صورت وقوع اختلاف بين پدر و مادر چنانچه فرزندان حاضر به زندگي با پدر نباشند آيا پدر باز هم مکلف به پرداخت نفقه است؟


  شاه صاحبی:  گرچه عدم اطاعت فرزندان از پدر موجب سقوط نفقه نيست ولی پدر مکلف به پرداخت نفقه فرزندان است.


  باشگاه خبرنگاران:آيا اولاد غيررشيد ‌كه به ‌سن بلوغ رسيده و از تحت حضانت پدر يا مادر خارج شده‌اند مي‌توانند شخصاً براي مطالبه نفقه، طرح دعوي نمايند يا خير؟

   
  شاه صاحبی:  رشد، براي دعوي مالي جزء شرايط اساسي است ، ولي در دعواي غيرمالي رشد ملاک نیست، نفقه نیز جزء "حقوق مالي" است، هر چند طبق قانون مدني، بلوغ، اماره رشد شناخته شده، اما وفق یکی از آراء وحدت رويه ديوان عالي کشور، دخالت صغير در امور مالي مربوط به خود، بعد از رسيدن به سن بلوغ، مستلزم اثبات رشد است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28652047
اکنون :
18