جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36144
  تاریخ انتشار : 28 مهر 1392 14:37
  تعداد بازدید : 512

  اداره حیات وحش کنیا دست به کار شد

  مبارزه با کشتار کرگدن ها به کمک ریزتراشه ها

  صندوق جهانی طبیعت (WWF) از اهدای بیش از 1000 قطعه «ریزتراشه کاشتنی» برای کمک به نظارت بر کرگدن ها و مقابله با شکار آنها در کنیا خبر داد.

  rhino-carcass.jpg

  کنیا قصد دارد در مرزهای خود اقدام به کاشت ریزتراشه‌های ردیاب در شاخ کرگدن‌ها کند. به همین منظور صندوق جهانی طبیعت امکانات سخت‌افزاری این اقدام را با اهدای بیش از 1000 قطعه ریزتراشه و پنج دستگاه اسکنر که به متخصصان امکان ردیابی گله‌های روز به زوال کرگدن‌ها در کنیا می‌دهد را فراهم می‌کند.

   

  اداره حیات وحش کنیا با اعلام مطلب فوق تاکید کرد: ایده اصلی این طرح این است که هر یک از کرگدن‌ها به کارشناسان این امکان را می‌دهند که این پستانداران را دقیق‌تر تحت نظارت داشته باشند ضمن اینکه اقدامات ضد شکار و ضد قاچاق نیز تقویت می‌شود.

   

  کارشناسان امیدوارند چنین نظارت‌های دقیق، بیش از پیش شکارچیان غیرمجاز را از کشتار کرگدن‌ها ترسانده و بر حذر دارد. کرگدن‌ها مانند فیل‌ها به خاطر داشتن شاخ‌های باارزش مورد تهاجم شکارچیان قرار می‌گیرند. قیمت شاخ کرگدن‌ها طی سال‌های اخیر به دنبال رشد تقاضا در آسیا افزایش یافته است.

   

  در آسیا از شاخ کرگدن‌ها برای طب سنتی و ساخت مجسمه‌های تزئینی استفاده می‌شود که این مسئله سبب کاهش جمعیت فیل‌ها و کرگدن‌ها تا مرز هشدار در قاره آفریقا شده است. اما کنیا امیدوار است این ریزتراشته‌ها بتوانند در ردیابی و مجازات شکارچیان موثر واقع شوند زیرا از طریق ریزتراشه‌های موجود در داخل این شاخ‌ها می‌توان به راحتی محل شکار و منطقه‌ای که این شاخ‌ها به آن تعلق دارند را ردیابی کرد.

   

  به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی «ورج»، هزینه اهدای این ریزتراشه‌ها 15 هزار دلار است که از سوی گروه‌های بین‌المللی برای مقابله با شکار کرگدن‌ها در قاره آفریقا تامین می‌شود. این ریزتراشه‌ها ظرف چهار تا شش ماه آینده در شاخ تک تک کرگدن‌های این منطقه نصب خواهند شد.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
8